Zaradi bolečin v križu sem v letu 1999 obiskal kar nekaj zdravnikov in fizioterapevtov, ki so mi svetovali, naj med delom sedim na ortopedski žogi. Ugotovil sem, da je sedenje na njej sicer zelo koristno, a pri delu precej naporno in nepraktično. Zato sem si zgolj za lastno uporabo izdelal stol, ki je odlično posnemal sedenje na žogi, a še ni bil podoben pravemu stolu.
Ko so si ga zaželele tudi stranke, ki so k nam hodile zaradi reklamnih napisov, sem šele začel premišljevati o njegovi izdelavi in trženju, a sem moral pred tem preveriti, kaj o njem meni stroka. Navezal sem stik z zdravnikom ortopedom, prof. dr. sci. Jankom Popovičem, dr. med., ki je bil med najinim prvim telefonskim razgovorom precej skeptičen, češ, da letno dobi v oceno do 20 stolov, in da še nobenega ni priporočil. Precej nesamozavesten sem ga vseeno obiskal, ko pa mi je zanj čestital, sem dobil krila in se odločil, da ga bom pričel izdelovati tudi za druge.
Prvič sem se s svojim patentiranim izumom predstavil na sejmu Alpe Adria Dom 2000. Z dekletom sva na dan otvoritve do petih zjutraj sestavljala štiri stole, a se nama je izplačalo, saj je bil odziv obiskovalcev sejma izjemen. Njihovo navdušenje se tudi na ostalih domačih sejmih, kot sta pohištveni v Ljubljani in obrtni v Celju, ni poleglo. Veliko obiskovalcev sejma nas po končanem sejmu obišče v prodajno-razstavnem salonu.
Na obrtnem sejmu v Celju smo že leta 2001 prejeli naročilo za tisoči SpinaliS stol, ki je prek 11 razvojnih stopenj dobil končno obliko sodobnega pisarniškega stola, njegova prodaja pa se iz dneva v dan povečuje.
Stol SpinaliS z gibljivim sedežnim delom ne dopušča pasivnega sedenja, kar pomeni, da so hrbtne mišice ves čas napete in se krepijo, s tem pa se zmanjšuje pritisk na medvretenčne ploščice, kar ugodno vpliva na celotno hrbtenico.
Priporočam vam ga.
Tomaž Ham
Zdrava hrbtenica pomeni “mlada” hrbtenica v smislu prožnosti, elastičnosti in moči mehkih tkiv okrog kostnih elementov. Zdrava hrbtenica nam omogoča aktivno življenje, pravilno držo, lahkotno in neomejeno gibanje, ter življenje brez bolečin, mravljincev in drugih težav.
Prisilna statična drža, ki traja več ur, težka fizična dela in ponavljajoči asimetrični vzorci gibanja pripeljejo do mikro poškodb, hernij diskov ali mišičnih krčev okrog ledvenega predela, kar se izrazi z bolečino v križu.