Pozimi pogosto občutimo manj energije. To se zgodi zaradi različnih dejavnikov, npr. manjša količina dnevne svetlobe. To vpliva na manjšo proizvodnjo serotonina, hkrati pa večjo produkcijo melatonina. Tudi hladnejše temperature vplivajo na naše telo – več energije porabimo za vzdrževanje telesne temperature.

Kako lahko prehrana vpliva na raven energije, razpoloženje in imunski sistem?

Naše prehranjevalne navade imajo ključno vlogo pri naših ravneh energije, razpoloženju ter delovanju imunskega sistema. To je še posebej pomembno pozimi, ko telo potrebuje dodatno podporo.

Hrana vpliva na našo raven energije

Za vzdrževanje stabilne ravni energije čez celoten dan je potrebna dovolj velika količina nepogrešljivih snovi v krvi. To si lahko zagotovimo z uživanjem hranil, ki so bogata s kompleksnimi ogljikovi hidrati (najdemo jih v polnozrnatih žitih, stročnicah), beljakovinami (najdemo jih v ribah, jajcih, mlečnih izdelkih) ter zdravimi maščobami (najdemo jih v oreščkih, semenih ter mastnih ribah). Takšna hrana preprečuje hitre padce energije ter občutek izčrpanosti.

Hrana nam pomaga pri ohranjanju imunskega sistema

Vitamini in minerali podpirajo delovanje imunskega sistema ter pomagajo telesu pri obrambi pred okužbami. Najpomembnejši so vitamina C in D (pomagata pri ohranjanju zdravih kosti in mišic ter pri tvorbi kolagena za zdravo kožo), cink (pomaga pri celjenju ran) ter selen (pomaga pri sproščanju mišic).

Ključna hranila za energijo in vitalnost pozimi

Kakšno hrano naj torej jemo pozimi? Ključno je, da v telesu ohranjamo čim več toplote, zato je priporočljivo jesti veliko toplih jedi, npr. juhe, enolončnice ter čaji. Kljub temu, da večina sadja in zelenjave dozori poleti, pa je tudi v hladnejših mesecih možno uživati sezonske plodove. Pozimi so odlična izbira korenje, rdeča pesa, zelje, buče, jabolka ter hruške.

Če hočemo ohranjati enakomerno počutje čez celoten dan, je pomembno, da se izogibamo prekomernemu uživanju sladkorja ter predelane hrane. Takšna hrana namreč lahko povzroča nihanje energije in lahko oslabi imunski sistem. Poleg uravnotežene hrane je ključnega pomena tudi zadostna količina tekočine. 

Preprost in hranljiv obrok, ki je idealen za zimske dni, je npr. lečina juha s kurkumo ter ingverjem. Leča je namreč bogata z beljakovinami in vlakninami, kar nam zagotavlja dolgotrajno energijo. Kurkuma in ingver imata protivnetne lastnosti ter nam krepita imunski sistem. Topla juha prijetno pogreje naše telo.

Katere prehranske navade nam jemljejo energijo?

Nekatere prehrambne navade lahko močno vplivajo na raven energije, saj povzročajo hitra nihanja krvnega sladkorja. Najbolj pogoste takšne navade so naslednje:

Prekomerno uživanje sladkorja in hitrih ogljikovih hidratov

Enostavni sladkorji in hitri ogljikovi hidrati povzročajo hiter dvig krvnega sladkorja, čemur sledi hiter padec. To vodi v utrujenost, razdražljivost ter željo po še več sladkorja.

Prekomerno pitje kofeina

Kofein kratkoročno poveča budnost, a če ga zaužijemo preveč, lahko povzroči izčrpanost, tesnobo, motnje spanja in odvisnost.

Premalo sveže hrane

Predelana hrana vsebuje malo vitaminov in mineralov, ki so ključni za presnovo energije, poleg tega pa pogosto vsebuje konzervanse, umetna sladila in nezdrave maščobe, ki obremenjujejo telo.

Kako na nivo energije vpliva prehrana ter količina gibanja?

Povezava med prehrano, gibanjem in sedenjem je ključnega pomena za splošno počutje, raven energije ter delovanje prebave in možganov. Način, kako jemo, koliko se gibamo in koliko časa presedimo, neposredno vpliva na našo vitalnost, produktivnost in dolgoročno zdravje.

Hrana je osnovni vir energije, zato je pomembno kaj jemo. Pravilna prehrana podpira prebavni sistem in vpliva na razpoloženje. Redna telesna aktivnost je eden najboljših načinov za povečanje energije in izboljšanje prebave. Da bi ohranili visoko raven energije, je ključno kombinirati zdravo prehrano, gibanje in zmanjšanje dolgotrajnega sedenja.

Ali na nivo energije vpliva tudi ustrezno sedenje?

V določenih primerih se preprosto ne moremo izogniti dolgotrajnem sedenju – učenci in študenti dolge ure preživijo za šolskimi klopmi, odrasli pa veliko delajo v pisarnah. Ustrezen stol, ki vam ponuja dobro oporo hrbtenice, je zato ključnega pomena – SpinaliS podpira pravilno držo, zmanjšuje obremenitev hrbtenice ter preprečuje bolečine v križu ter vratu. Prilagodljiva višina, naslonjalo in ledvena opora omogočajo ergonomsko sedenje, kar izboljša produktivnost in preprečuje utrujenost. 

Preizkusite ga brezplačno

Stol SpinaliS lahko popolnoma brezplačno tudi preizkusite – doma ali v službi. Izberite svojega in še danes se lahko dogovorimo!