Poskrbeti, da se otroci dovolj gibajo tudi pozimi, je izziv, s katerim se soočajo številni starši. Mrzlo vreme, krajši dnevi in privlačnost zaslonov pogosto zmanjšajo motivacijo za telesno aktivnost. To pa lahko negativno vpliva na otrokovo zdravje in počutje. A prav gibanje je ključnega pomena za ohranjanje telesne kondicije, krepitve imunskega sistema ter izboljšanje razpoloženja zlasti v hladnejših mesecih. Kako torej otroke spodbuditi k igri na prostem, raziskovanju zimskih radosti in aktivnem preživljanju prostega časa?
Za zimske aktivnosti se je treba pravilno obleči
Ko otroke (pa tudi sebe) oblačimo za zimske aktivnosti, je pozornost treba nameniti oblekam, ki jih oblečemo. To je pomembno predvsem pri otrocih, ki se lahko hitro pregrejejo ali premrazijo. Za zimske aktivnosti je ključno, da so otroci oblečeni tako, da jih oblačila ne ovirajo pri gibanju. Pri tem je najboljša izbira oblačenje v slojih, ki omogoča prilagajanje glede na vremenske razmere in intenzivnost aktivnosti.
Materiali, ki jih izberemo za naše otroke, naj bodo takšni, da odvajajo vlago stran od kože. Pomembno je tudi, da imamo oblečene materiale, ki zadržujejo toploto, npr. volneni puloverji, ki so lahko in učinkovito grejejo. Ključno je, da je zgornja plast nepremočljiva in odporna na veter. Ščititi mora pred mrazom, snegom ali dežjem. Predvsem je pomembno, da so oblačila udobna ter da omogočajo nemoteno gibanje. Oblačenje v slojih omogoča, da se posamezni sloji odstranijo, če postane prevroče.
Katere zimske aktivnosti so primerne za otroke?
Tudi, ko zunaj ni sončnega vremena, ampak tla pokriva sneg, se lahko otroci zabavajo z več različnimi aktivnostmi.
Zimske aktivnosti na prostem
Zimske aktivnosti na prostem niso le zabavne, ampak imajo tudi številne prednosti za krepitev mišic in izboljšanje delovanja kardiovaskularnega sistema.
- SANKANJE: Potrebujete le hrib in sanke – zabava pa je zagotovljena! Povzpenjanje po hribu med sankanjem okrepi mišice nog, zlasti stegenske in mečne mišice. Tudi roke in trup so aktivni, ko otroci vlečejo sani ali se potiskajo z rokami.
- DRSANJE: Drsanje na prostem ali na urejenih drsališčih pomaga razvijati ravnotežje in koordinacijo. Če otroci še niso vešči drsanja, so na voljo drsalni pripomočki, ki jim pomagajo pri učenju.
- SPREHODI V NARAVI: Kratki zimski sprehodi po zasneženi pokrajini so priložnost za raziskovanje narave. Lahko vključite igre, kot je na primer iskanje sledi živali v snegu.
- DRUGE AKTIVNOSTI NA SNEGU: Oblikovanje snežaka, gradnja utrdbe in snežni boji, ki vključujejo tako gibanje kot načrtovanje izdelka, medsebojno sodelovanje in krepitev vezi med sodelujočimi.
Pri vseh aktivnostih moramo kot starši našim otrokom postaviti dober zgled. Upoštevati moramo pravila na smučiščih, sankališčih ali drsališčih ter moramo previdno hoditi na zimske dogodivščine v naravi. S svojim obnašanjem smo najboljši zgled našim otrokom!
Zimske aktivnosti na toplem
Tudi aktivnosti doma so odličen način, da otroci ostanejo aktivni in zabavni tudi, ko je zunaj prehladno ali preveč neprijetno za igre na prostem. Z interaktivnimi igrami, kot je ples po glasbi, otroci krepijo vzdržljivost in se hkrati zabavajo. Otroci lahko uporabljajo mehke blazine, stole in vrvi za ustvarjanje poligona z ovirami. Plezanje, skakanje ali plazenje spodbuja njihovo gibanje in razvija koordinacijo. H gibanju lahko otroke spodbudimo s pomočjo tekmovanj.
Igre, kot so Človek ne jezi se, karte, uganke ali Monopoli, spodbujajo druženje in strateško razmišljanje. Pri mirnejših dejavnostih, kot so družabne igre ali risanje, je ključno, da otroci sedijo na ergonomskem stolu, ki podpira hrbtenico in spodbuja pravilno držo. To zmanjšuje tveganje za bolečine v hrbtu in izboljša koncentracijo. Takšen je tudi naš stol SpinaliS, ki se odlično prilagodi tudi otrokom in njihovim razvijajočim se hrbtenicam. Preverite našo ponudbo stolov SpinaliS.
Kako lahko pozimi gibanje vključimo v vsakdan?
Vključevanje gibanja v vsakdanje življenje pozimi je lahko enostavno in hkrati zabavno, če prilagodimo svojo rutino in jo popestrimo z majhnimi, a učinkovitimi spremembami. Aktivna pot v šolo je odličen začetek. Če vreme dopušča, naj otroci hodijo peš, če je šola bolj oddaljena, lahko del poti prehodimo skupaj.
Tudi doma je priložnosti za gibanje veliko. Jutranje raztezanje pred odhodom v šolo ali kratke vadbe z vajami, kot so počepi, skoki in raztegi, poskrbijo za energičen začetek dneva. Bodite aktivni skupaj s svojimi otroki!