Degenerativne spremembe na hrbtenici so …
posledica naravnega procesa staranja, ki prizadene različne telesne strukture (hrustanec, medvretenčne diske, osteofite, spinalni kanal).
Hrustanec, ki blaži sklepe in omogoča gladko sklepno gibanje, se sčasoma obrabi, kar povzroči trenje med kostmi in nastanek bolečine.
Diski delujejo kot amortizerji med vretenci, ki čez čas izgubijo vodo in prožnost, kar lahko privede do hernije diska. Poleg tega se ob robovih sklepov razvijejo koščene izrastline (osteofiti), ki v nekaterih primerih pritiskajo na živce.
Spinalni kanal, kjer poteka hrbtenjača, se lahko zoži, kar povzroči pritisk na živce in s tem povezane simptome, kot so mišična šibkost in otrplost.
Kateri so simptomi degenerativnih sprememb?
Degenerativne spremembe na hrbtenici povzročajo bolečine, ki se lahko pojavijo v spodnjem delu hrbta, v vratu ali izsevajo v okončine. Obrabo tkiv spremljajo simptomi, kot so otrplost, šibkost in omejena gibljivost, ki so posledica pritiska na živec.
Kateri so vzroki za nastanek degenerativnih sprememb?
Najpogostejši vzrok za nastanek je starost, saj se naravno pojavlja obraba tkiv. Nekateri ljudje so bolj nagnjeni k degenerativnim spremembam zaradi genetskih dejavnikov.
Na degenerativne spremembe hrbtenice vplivajo tudi travmatske poškodbe in obremenitve, ki proces obrabe pospešijo.
Dolgotrajno sedenje je eden izmed dejavnikov, ki vplivajo na razvoj degenerativnih sprememb v hrbtenici.
Dolgotrajno sedenje – tihi povzročitelj degenerativnih sprememb v hrbtenici
Dolgotrajno sedenje povzroča nepravilno držo, kar povzroči neenakomerno prerazporeditev sil in obremenjevanja sklepov in diskov v hrbtenici. Poveča se tudi pritisk na medvretenčne diske, kar sčasoma privede do hernije.
Mišice trupa in obhrbtenične mišice postanejo čez čas šibke in se sprostijo zaradi česar ne morejo učinkovito podpirati hrbtenice in s tem se poveča tveganje za nastanek poškodb.
Kako se zaščititi pred škodljivimi učinki sedenja in obvladati degenerativne spremembe v hrbtenici
Redno se gibajte
Za ohranjanje zdrave hrbtenice je ključna redna telesna aktivnost. Priporočljiva je izvedba terapevtskih vaj, kamor je vključena aerobna vadba (hoja, plavanje, ples). Bistvenega pomena je, da izboljšate splošno kondicijo in zmanjšate bolečine. Z rednim izvajanjem vaj se prične krepitev mišic (s prostimi utežmi ali odpornostnimi trakovi) in poveča se stabilnost hrbtenice. Za večjo gibljivost in zmanjšanje togosti so priporočljive vaje za prožnost (joga, pilates, tai chi).
Ohranjajte zdravo telesno težo in držo
Prekomerna telesna teža dodatno obremenjuje hrbtenico in s tem slabša degenerativne spremembe v hrbtenici. Ključnega pomena je ohranjati zdravo telesno težo z uravnoteženo prehrano in redno telesno aktivnostjo. Bistveno je ohranjati optimalno telesno držo, na katero morate biti pozorni tudi med sedenjem. Če imate sedeč način dela je bistvenega pomena pravilno dolgotrajno sedenje, redno si vzemite odmor in se premikajte.
Zmanjšajte stres v svojem življenju
Degenerativne spremembe v hrbtenici lahko povzročijo kronične bolečine in nelagodje, kar pogosto vodi v povečano raven stresa. Stres poslabša simptome bolezni in zmanjša učinkovitost zdravljenja. Ključnega pomena je, da se naučite učinkovito obvladovati stres.
Poskrbite za kvaliteten spanec
Zadovoljiv spanec je ključnega pomena za regeneracijo poškodovanih tkiv in zmanjšanje bolečine pri ljudeh z degenerativnimi spremembami. Med spanjem se sproščajo hormoni, ki spodbujajo regeneracijo poškodovanih celic in tkiv. Kakovosten spanec zmanjšuje vnetne procese, uravnava hormonski sistem in krepi imunski sistem, kar prispeva k lajšanju bolečin v hrbtenici in izboljšanju splošnega počutja. Prav tako vpliva na večjo toleranco za bolečino in zmanjšuje nagnjenost k depresiji in tesnobi, ki pogosto spremljajo kronične bolečine.
Prilagodite svoje delovno mesto
Prilagodite svoje delovno mesto tako, da bo ergonomsko optimalno. Poskrbite, da je višina mize takšna, da imate komolce pod kotom 90 stopinj, ko tipkate, in da udobno dosežete miško. Zaslon računalnika naj bo v višini oči in na razdalji približno 50 – 70 cm od njih. Ključnega pomena je pravilna izbira stola na delovnem mestu.
Zaključek
Dolgotrajno sedenje je resna grožnja za naše zdravje, še posebej za zdravje naše hrbtenice. Zavedati se moramo škodljivih učinkov sedenja in sprejeti ukrepe za preprečevanje in zdravljenje težav s hrbtenico. Redna telesna aktivnost, pravilna drža, zdrava prehrana in izbira pravilnega stola so ključni za ohranjanje zdrave hrbtenice in dobrega počutja.